سفر هوایی با کودکان

سرگرم کردن بچه‌ها روی زمین هم چندان کار آسانی نیست، چه برسد به وقت سفرهای هوایی که بچه‌ها در فضای محدود و همراه با غریبه‌ها باید مدت زمان مشخصی را بگذرانند. بد نیست نکات زیر را قبل از سفر بخوانید و وسایل لازم را آماده کنید تا بتوانید علاوه بر مقصد، در حین سفر هم خاطره‌ی خوب و لذت‌بخشی را برای کوچولوها فراهم کنید.

انتخاب هوشمندانه‌ی زمان پرواز: پدر و مادرهای خوشبختی که کوچولویشان سر ساعت مشخص و به راحتی می‌خوابد، می‌توانند با خرید بلیط هواپیما طی این ساعات، سفر آرامی را بگذرانند. اگر قضیه برعکس است، ممکن است کوچولو خسته شود و بدخلقی کند؛ بنابراین بهتر است پروازتان در طول روز باشد.

وسیله‌ی بازی: وسایل بازی برای بچه‌ها تنوع زیادی دارند. از عروسک یا ماشین اسباب‌بازی محبوب‌شان گرفته تا بازی‌هایی که روی گوشی هوشمند یا تبلت نصب می‌شوند. برای انتخاب وسیله‌ی بازی، حتماً چیزی را انتخاب کنید که دوست داشته باشند و البته حمل‌شان هم چندان دشوار نباشد. همراه بردن اسباب‌بازی قدیمی‌ای که بچه دیگر میلی به آن ندارد، ایده‌ی چندان خوبی نیست، اما هدیه دادن یک اسباب‌بازی جدید، می‌تواند مدتی طولانی بچه را سرگرم کند. هدیه‌ی کوچک‌تان را کادو هم بگیرید تا لذت باز کردن کردن کادو هم به آن اضافه شود.

اگر برای سرگرم کردن کودک از گوشی هوشمند یا تبلت استفاده می‌کنید، فراموش نکنید که با همراه داشتن یک هدفون، سر و صدای بازی‌ها مسافران کناری را اذیت نمی‌کند.

خلاقیت: نقاشی کردن برای بچه‌ها در هر سنی سرگرم کننده است. یک ورق کاغذ سفید و یک بسته مدادرنگی، ممکن است در فضای جدید و هیجان‌انگیزی که در آن هستند جواب ندهد، اما هیجان‌انگیز کردن نقاشی هم کاری ندارد: می‌توانید از بچه بخواهید که مسافران را نقاشی کند، یا از او بخواهید خلبان هواپیما و اتاق کنترل را تصور کرده و بکشد. کتاب‌های رنگ‌آمیزی هم برای بچه‌های به‌خصوص در سنین پایین جذاب‌اند.

یک راه دیگر، استفاده از پاکت‌های جلوی صندلی‌تان است. به راحتی و با استفاده از مدادرنگی، برچسب یا هر چیز دیگری که به فکرتان می‌رسد، یک عروسک درست کنید و توی دست‌تان، نمایش عروسکی کوتاهی برپا کنید. کشیدن یک خرس، گورخر، اسب یا حتی طاووس روی پاکت چندان کار سختی نیست.

خواندنی‌ها: بچه‌ها، چه خودشان بتوانند بخوانند و چه بخواهند برایشان بخوانید، از کتاب لذت می‌برند. یک داستان سرگرم‌کننده با نقاشی‌های رنگارنگ و جذاب هم انتخاب خوبی برای همراه بردن است.

خوردنی‌ها: تنقلات خوشمزه و البته سالم در سفرهای طولانی‌تر می‌تواند جلوی بعضی غرغرها را بگیرد! بهتر است چیزی را انتخاب کنید که خوردن‌اش زیاد باعث کثیف‌کاری نشود تا برای خودتان هم دردسری پیش نیاید.

 نکات ایمنی:

یک هفته قبل از سفر، وضعیت سلامتی کودک را نزد پزشک‌اش بررسی کنید. اگر امکان داشته باشد طی این هفته برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های واگیردار، کودکتان را به محیط‌های شلوغ نبرید هم بهتر است.

وقت بستن اسباب‌ها، فراموش نکنید چند قلم داروی ساده برای مقابله با درد و دل‌پیچه و این‌جور چیزها را در کیف دستی‌تان بگذارید.

یک خواب راحت در شب قبل از پرواز، جلوی بداخلاقی بچه‌ها در روز اول سفر را می‌گیرد.

سفرهوایی-با-کودکان-2

اگر زودتر به فرودگاه برسید و جزو اولین مسافرانی باشید که کارت پرواز دریافت می‌کنند، می‌توانید بخواهید صندلی‌هایی را به شما اختصاص بدهند که فضای بیشتری دارند، مثلاً صندلی‌های نزدیک خروجی اضطراری.

هیچ وقت بچه را روی صندلی کنار راهرو نگذارید. با مسافران چمدان به دست و چرخ غذا، امکان صدمه دیدن‌اش وجود دارد.

اگر امکان خرید بلیط یک صندلی اضافه برای کودک زیر دو سال‌تان را دارید، این کار را انجام دهید. بعضی مدل‌های صندلی ماشین بچه را می‌شود داخل هواپیما برد و با گذاشتن کودک روی این صندلی، هم می‌شود محیط آشنایی برای او درست کرد و هم خودتان راحت‌تر باشید.

با حفظ آرامش خودتان، جلوی هیجان‌زده شدن کودک هم تا حد زیادی گرفته می‌شود.

اگر عضلات بلع موقع بلند شدن و نشستن هواپیما مشغول باشند، دیگر گوش‌درد نمی‌گیرید؛ چه خودتان و چه کودک‌تان. خوردن یک آب‌نبات یا شکلات، حتی نوشیدن شیر یا یک لیوان آب را فراموش نکنید. برای نوزادان، گذاشتن یک تکه پنبه در گوش‌شان هم می‌تواند درد را تسکین دهد.